22 książki na wakacje

Lato bardzo sprzyja czytaniu książek. Urlop jest najlepszą okazją, żeby nadrobić literackie zaległości. Wakacje to czas na lekkie, wciągające książki, które można zabrać ze sobą nad wodę, na kocyk czy do pociągu podczas podróży. Ciepłe miesiące to najlepszy okres, żeby ponownie zakochać się w czytaniu lub dopiero odkryć tę przyjemność.

Wybrałam 22 propozycje do przeczytania na lato. Głównie historie o miłości, przyjaźni i macierzyństwie, ale nie zabrakło również uwielbianych przeze mnie horrorów i kryminałów. Moja wakacyjna lista czytelnicza w głównej mierze zawiera książki, które bez problemu można wypożyczyć z większości bibliotek. Dla ułatwienia uporządkowałam pozycje alfabetycznie biorąc pod uwagę nazwisko autora.

 

Najlepsze książki na wakacje

 

Bauer Ann – Mój na zawsze. Bardzo pięknie napisana opowieść o miłości, chorobie i śmierci. Atrakcyjna Carmen jest żoną niezbyt pięknego, ale bogatego mężczyzny. Dopiero po jego śmierci odkrywa, że naprawdę go kochała.

Cottam Francis – Lokatorka. Fascynująca, złożona opowieść o miłości, zdradzie, trudnych relacjach małżeńskich, domach nawiedzonych przez złe duchy i złych ludzi, przerażającym zwyrodnialcu i skrzywdzonym chłopcu w jednej osobie. Książka pełna tajemnic i zagadek. Trzyma  w napięciu.

Dillon Lucy – Policz do stu. Zdradzona i zostawiona przez męża kobieta postanawia zacząć wszystko od nowa. Pierwszym krokiem jest uporządkowanie swojego dobytku i pozostawienie sobie jedynie setki najważniejszych rzeczy. Opowieść o miłości, wyborach i układaniu życia od nowa.

Donoghue Emma – Pokój. Mroczna historia o porwanej i przetrzymywanej kobiecie i jej narodzonym w tym więzieniu synu, którego cały świat zamyka się w jednym pokoju. Książka pełna jest interesujących obserwacji, jak zamknięcie wpływa na człowieka i zmienia jego sposób myślenia.

Evans Richard Paul – List. Historia o miłości (do matki, do kobiety i do dziecka) z problemem rasizmu w tle. Bogate źródło cytatów o życiu.

Evans Richard Paul – Obiecaj mi. Bardzo wzruszająca, mocno naiwna kobieca książka o wielkiej miłości i tajemnicy z elementami fantastyki. Główną bohaterkę spotykają same nieszczęścia – zdrada, choroba i śmierć małżonka, ciężka choroba córki, problemy finansowe, a wreszcie wspaniała miłość, z której musi zrezygnować, jeżeli nie chce złamać życia swojemu dziecku.

Giffin Emily – Coś pożyczonego. Klasyczna opowieść o wielkiej przyjaźni z czasów szkolnych. Mamy dwie przyjaciółki: piękną, zabawną, przebojową Darcy i pozostającą w jej cieniu Rachel. Kobiece czytadło z miłością i zdradą w roli głównej.

Giffin Emily – Coś niebieskiego. Kontynuacja powyższej pozycji. Pewna siebie, atrakcyjna i stawiająca na swoim Darcy zachodzi w ciążę i już na wstępie zostaje samotną matką. Wszyscy się od niej odwracają, a jej idealne życie zaczyna się sypać. Postanawia wyjechać do innego miasta i tam zacząć od nowa… powtarzając wszystkie dotychczasowe błędy.

Giffin Emily – Dziecioodporna. Idealne małżeństwo zaczyna się rozpadać, kiedy jedna ze stron stwierdza, że pomimo wcześniejszej umowy jednak chciałaby mieć dziecko. Co okaże się silniejsze: miłość do współmałżonka czy chęć (bądź niechęć) do posiadania dziecka?

Giffin Emily – Sto dni po ślubie. Idealne małżeństwo nagle przestaje być idealne, kiedy Ellen przypadkowo spotyka swoją wielką miłość. Całe jej dotychczasowe, szczęśliwe i uporządkowane życie wydaje się niczym, wobec straconej przeszłości.

Hayes Samantha – Dopóki cię nie zdobędę. Bardzo przewrotna opowieść. Przerażająca historia o kobiecie w ciąży, której ktoś próbuje zabrać to, co najcenniejsze.

Ketchum Jack – Jedyne dziecko. Przerażająca, mroczna historia rodzinna. Matka walcząca o swoje dziecko i ojciec tyran.

Knoontz Dean – Drzwi do grudnia. Przerażająca opowieść o małej dziewczynce skrzywdzonej przez ojca. Straszliwy eksperyment na człowieku i zagadkowe morderstwa.

Kosowska Jolanta – Niepamięć. Historia miłości, niedopowiedzenia, zaginięcia i utraty pamięci. Zakochany na zabój mężczyzna po latach odnajduje swoją wielką, utraconą miłość, ale wszystko jest już inaczej.

Lively Penelope – Fotografia. Opowieść o podróży do przeszłości. Wdowiec przeglądając rzeczy zmarłej żony zaczyna podejrzewać, że ta nie była mu wierna. Jeden romans budzi podejrzenia o kolejne. Mężczyzna próbuje odkryć, kim była jego żona. Dopiero po jej śmierci wykazuje zainteresowanie życiem kobiety.

Millar Margaret – Gładkie słówka. Miłość, zdrada, tajemnica, ciąża i zaginięcie.

Neill Fiona – Sekretne życie mamuśki. Przezabawna książka o bardzo nieogarniętej matce trójki dzieci. Czytałam ją już w ciąży, więc nie wiem, czy bezdzietne będzie tak bardzo śmieszyć.

Novak Brenda – Zaufaj mi. Wciągający kryminał z wątkiem miłosnym. Niebezpieczny morderca skazany za gwałt właśnie wychodzi z więzienia. Ofiara, która doprowadziła do jego skazania znajduje się teraz w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

Pajares Siantiago – Książka, której nie ma. Pięknie napisana historia o poszukiwaniu autora bestsellerowej sagi. W małym miasteczku, gdzie czas płynie inaczej, udaje się znaleźć o wiele więcej, niż tajemniczego pisarza.

Parsons Tony – Moja ulubiona żona. Współczesne Chiny. Kariera, miłość, zdrada, skrajna bieda, prostytucja, zagubienie i cena sukcesu. Bardzo interesują książka o problemach i dylematach, z którymi musi mierzyć się człowiek.

Szyszko-Kondej Małgorzata – Sześć córek. Testament zmarłego ojca doprowadza do spotkania sześciu kobiet w różnym wieku, z różnymi problemami i odmiennym życiem, które łączy jedynie fakt, że są siostrami.

Zafon Carlos Ruiz – Cień wiatru. Magiczna opowieść o jednej książce, tajemniczym pisarzu i wielkiej miłości. Tajemnicza historia miłosna znaleziona na Cmentarzu Zapomnianych Książek.

 

Książki są idealne  na każdą porę roku, ale wakacyjne czytanie ma w sobie wyjątkowy urok. Są też kwestie praktyczne. Dłuższy dzień i więcej wolnego czasu. Ja nie wyobrażam sobie letnich miesięcy bez książki w dłoni.

8 Replies to “22 książki na wakacje”

  1. Z wymienionych pozycji znam tylko Cień wiatru i faktycznie potwierdzam lektura godna polecenia zwłaszcza na wakacje. Choć z drugiej strony na tyle trzyma w napięciu, że nie można się od niej oderwać, więc może zabraknąć czasu na inne aktywności 🙂

  2. Oj mam już długą listę, która wciąż się powiększa. Ale udało mi się wypracować system, że czytam jedną książkę na tydzień, wiec do końca roku zaliczę wiele czytelniczych przygód 🙂

  3. Na pewno Tony Parsons jest godny polecenia, na studiach czytałam go w oryginale i z ogromną przyjemnością :). Jeśli chodzi o Zafona, uwielbiam bezgranicznie i ostrzę zęby na premierę jego nowej książki, która będzie miała miejsce jakoś w najbliższych tygodniach. Książek o miłości = literatura kobieca nie czytuję, ale lista na pewno jest wartościowa, bo jednak wiele z nas, kobiet odpręża się przy takiej literaturze.
    Ze swojej strony dodam „Ósme życie” Nino Haratischwili, które ostatnio dostarczyło mi wielu wzruszeń.

  4. Totalnie kocham twórczość Zafona. Ze względu na to, że niedługo ukaże się czwarta część serii Cmentarz Zapomnianych Książek zaczęłam czytać wszystko od początku.

Comments are closed.